Aktualności
Konferencje
Siemianowice Śląskie
Kraków
Malbork
Kielce
Posłowie
Senatorowie
Inicjatywa
Artykuły
Biuletyn Ordynacja.pl
Kontakt
logowanie
|
|
|
|
|
Zjazd Samorządowców w Stalowej Woli 4 lutego 2006
data 2006-01-06
autor AM
Prezydent Miasta Stalowa Wola Pan Andrzej Szlęzak był gospodarzem kolejnego spotkania w ramach Akcji Samorządowej Pierwszy z okręgu.
Zjazd Samorządowców w sprawie zmiany ordynacji wyborczej do samorządów na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi
Stalowa Wola 4 luty 2006r
- Polska cierpi z powodu partyjniactwa. Nasze małe ojczyzny rządzone są przez ludzi z nadania partyjnego, zaś w radach miast, czy gmin nie zasiadają ci, którzy cieszą się dużym zaufaniem lokalnych społeczności. – W ten sposób rozpoczął zjazd Andrzej Szlęzak, prezydent Stalowej Woli. – Trzeba powstrzymać proces degradacji mechanizmów demokratyczny ch. Coraz więcej obywateli Polski deklaruje postępujący brak zainteresowania życiem publicznym. Coraz więcej obywateli twierdzi, że ma niewielki wpływ na wybór swoich przedstawicieli, a więc ma niewielki wpływ na wyznaczanie kierunków rozwoju, stanowienie prawa. System wymaga więc naprawy.
W zjeździe wzięli udział przedstawiciele samorządów (gminnych, powiatowych i wojewódzkich) z czterech województw: podkrapackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i małopolskiego. W czasie obrad plenarnych wielokrotnie odwoływano się do potrzeby tworzenia skutecznych mechanizmów promowania idei ordynacji większościowej w samorządach z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. – Partie polityczne nie są naszymi wrogami. Elity partyjne muszą zrozumieć, że dopiero wówczas będą cie szyły się legitymacją społeczną i rzeczywistym reprezentowaniem woli obywateli, gdy partię będą tworzyć ludzie cieszący się uznanym autorytetem – dało się słyszeć w czasie dyskusji.
Naszymi największymi sojusznikami są media lokalne. To właśnie one integrują lokalne środowiska i dzięki nim możliwe jest odbudowanie demokracji opartej na wartościach cywilizacji łacińskiej. Andrzeja Madej przypominał doświadczenia z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na rzecz zmiany ustawy w roku 2002, kiedy to jednym med ium o zasięgu ogólnopolskim otwartym na merytoryczną debatę i informowanie o prowadzonych pracach było Radio Maryja.
W czasie Zjazdu swoje referaty wygłosili:
Dr Janina Kowalik (Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Kielcach) – “Dylematy demokracji lokalnej z perspektywy badań nad pozycją organu wykonawczego”,
Franciszek Wołodźko (Marszałek Województwa Świętokrzyskiego) – “Rozważanie o potrzebie zmiany systemu wyborczego do samorządów”,
Dr Jerzy Grela (Radny Miasta Krakowa) – “Jednomandatowa samorządność w Krakowie”,
Kuba Boratyński (Fundacja Batorego) – “System wyborczy – poprawiać, czy zmieniać?”
Jan Jagielski (Pełnomocnik Grupy Inicjatywnej Pierwszy z Okręgu) – “Ile tur wyborczych w wyborach większościowych – czego dotyczy wybór?”
Andrzej Madej (Pełnomocnik Grupy Inicjatywnej Pierwszy z Okręgu) – “Obywatelska Inicjatywa dla zbierania opinii i podpisów”,
Bartłomiej Michałowski (Ruch Normalne Państwo) – “Omówienie proponowanych zmian ustawy w ordynacji wyborczej do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódz kich.”
Uczestnicy Zjazdu, przez aklamację, przyjęli apel następującej treści:
Apel o nową ordynację wyborczą do samorządów
Polski system polityczny wymaga pilnej naprawy. Kolejne koalicje rządzące nie spełniają oczekiwań polskiego społeczeństwa. Parlament od lat nie potrafi wyłonić zdolnej do sprawnego rządzenia większości. Partie zagubiły się w walce o zwiększanie swojej przewagi politycznej i wpływów nie przebierając w metodach służących do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu. Działalność publiczna c zęsto nie jest traktowana jako troska o dobro wspólne, lecz jako narzędzie zabiegów o własny - grupowy lub indywidualny - interes.
Ostatnie wydarzenia polityczne wskazują dobitnie, że perturbacje w rządzeniu krajem są wynikiem wadliwego systemu wyborczego, który nie sprzyja łączeniu bliskich sobie sił społecznych, wywołując wręcz ich silną polaryzację.
Dalsze utrzymywanie takiego systemu wyborczego zwłaszcza do samorządów terytorialnych powodować będzie jeszcze głębszą erozję polskiego społeczeństwa. Nie możemy dopuścić do destabilizowania społeczności lokalnych i zerwania wewnętrznych więzi łączących lokalne wspólnoty, poprzez dalszą atomizację różnorodnych sił społecznych i ich przeciwstawianie sobie nawzajem. Po latach błędów i niekonsekwencji przyszedł czas na budowanie polskiego narodu jako personalistycznej wspólnoty, wraz z jej wewnętrznymi więziami, światem wartości, zasadami i regułami funkcjonowania oraz instytucjami służącymi tej wspólnocie.
Jesteśmy przekonani, że jedyną drogą do odwrócenia niekorzystnych procesów społecznych jest zmiana ordynacji wyborczej do samorządów terytorialnych.
Wprowadzenie większościowego systemu wyborczego z jednomandatowymi okręgami wyborczymi i jedną turą wyborczą wesprze procesy postrzegania polityki na szczeblu samorządowym jako działania w imię wspólnej troski o dobro wspólne. Takie systemy wyborcze funkcjonują w większości ustabilizowanych demokracji współczesnego świata.
Cechą charakterystyczną tego systemu wyborczego jest stymulowanie jednoczenia się sił politycznych w imię wartości nadrzędnych dla danej społeczności. System ten pozwala również na zwiększenie wpływu obywateli na los ich małych ojczyzn a na lokalnych politykach wymusza odpowiedzialność poprzez uczynienie ich prawdziwymi reprezentantami społeczeń stwa.
Apelujemy do wszystkich sił społecznych w naszym kraju o włączenie się do zainicjowanej w Kielcach w dniu 17 grudnia 2005r Akcji Społecznej “Pierwszy w Okręgu” mającej na celu wywołanie publicznej debaty nad zmianą systemu wyborczego do samorządów terytorialnych na jednomandatowy z jedną turą wyborczą.
Zjazd zakończyła konferencja prasowa, w której uczestniczyli przedstawiciele następujących mediów:
TVP O/Rzeszów
Telewizja Kablowa Stella Stalowa Wola
Telewizja Miejska Stalowa Wola
Tygodnik Nadwiślań ski
Tygodnik “Sztafeta”
Gazeta Codzienna “Nowiny”
Gazeta Codzienna “Echo Dnia”
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|