ordynacja.pl

Aktualności
Konferencje
   Siemianowice Śląskie
   Kraków
   Malbork
   Kielce
Posłowie
Senatorowie
Inicjatywa
Artykuły
Biuletyn Ordynacja.pl
Kontakt
logowanie

Konferencje - Kielce

Relacja z konferencji w Kielcach
data 2005-12-26
autor Jan Jagielski

Relacja ze zjazdu samorzadowców w Kielcach

1. Zjazd został przygotowany przez Komitet organizacyjny w składzie:


Wojciech Lubawski - Prezydent Kielc –Samorząd 2002
Zdzisław Skowron – samorządowiec- Prezes TBS
Jan Jagielski – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego- Ruch na Rzecz JOW
oraz
Biuro Organizacyjne Zjazdu w składzie:
Katarzyna Jagielska - Dyrektor Biura – tel/ fax 0(41) 344 45 81; kom.500 076 653
Marta Wójcik – Sekretarz Biura – tel/fax 0(41) 368 23 30; kom.503 041 270 Adres internetowy Biura Zjazdu :kielce@ordynacja.pl


2. Pomimo bardzo niekorzystnych warunków pogodowych w tym drogowych na zjazd przyjechali przedstawiciele samorządów z odległych regionów Polski. Złe warunki pogodowe miały jednak wpływ na niską frekwencję i wielu wcześniej zapowiedzianych uczestników nie dojechało. Zjazd zaszczycił swoją obecnością i aktywnym udziałem Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Franciszek Wołodżko.


3. Celem Zjazdu było przyjęcie podstawowych ustaleń związanych z przygotowaniem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w zakresie:

- określenia przesłanek świadczących o potrzebie zmiany ordynacji wyborczej,

- omówienie możliwości doprowadzenia do zmiany ordynacji wyborczej do samorządów na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi,

- określenie obszarów politycznego oddziaływania na gremia decyzyjne w celu doprowadzenia do zmiany ustawy

- wyłonienie grupy inicjatywnej do dalszego kontynuowania prac zmierzających do złożenia projektu Ustawy w Sejmie,

- określenie trybu włączania się do akcji społeczników pragnących wspomóc powyższe działania i zasad tworzenia Lokalnych Komitetów Inicjatywy Ustawodawczej.


4. Zjazd otworzył Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski. W części pierwszej zjazdu zatytułowanej „Ustrój Samorządowy a Społeczeństwo – debata o potrzebie zmiany ordynacji wyborczej do samorządów terytorialnych” prelekcje wprowadzające wygłosili:

Jerzy Stępień -Sędzia Trybunału Konstytucyjnego, mówił o początkach formowania ustroju samorządowego w III Rzeczpospolitej, dzieląc się swoimi osobistymi doświadczeniami i opiniami o systemach wyborczych. Pełny tekst wystąpienia będzie udostępniony na WWW.ordynacja.pl .

Michał Drozdek – Prezes Instytutu Paderewskiego, przedstawił preferencje społeczeństwa wobec ordynacji wyborczej na podstawie badań opinii publicznej, zwracając szczególną uwagę na rolę mediów w kształtowaniu opinii oraz wpływu sposobu zredagowania i doboru pytań na wyniki sondaży. Mówca podkreślił powszechną akceptację społeczeństwa dla zmiany ordynacji wyborczej do samorzadów na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Prof. Antoni Kamiński z Polskiej Akademii Nauk w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Ordynacja wyborcza a reforma państwa” wskazał na konieczność zmiany ordynacji wyborczej jako warunku koniecznego do rozpoczęcia reformowania państwa.

Andrzej Madej z Krakowskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, podzielił się doświadczeniami z Inicjatywy Ustawodawczej organizowanej w 2001r, przedstawiał także propozycję, aby równolegle ze zbieraniem podpisów popierających projekt ustawy regulującej zasady wyboru do samorządu terytorialnego, zbierać opinie parlamentarzystów na temat zmiany ordynacji wyborczej oraz opinie te publikować. Sugestie te znalazły się w uchwalonym przez uczestników zjazdu Memorandum.


W części drugiej zjazdu głos zabrali:

Franciszek Wołodżko – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, który wskazał na niedostatek demokracji w Polsce, wynikający z braku demokracji w partiach. Partie w Polsce niezależnie od tego czy są lewicowe czy prawicowe zarządzane są w sposób autorytarny. Zmiana systemu wyborczego sprzyjałaby zdaniem Marszałka zwiększeniu zakresu oddziaływania demokracji w naszym kraju.

Bartłomiej Michałowski – Ruch Normalne Państwo omówił propozycje zmiany ordynacji wyborczej, pokazując jednocześnie różnice pomiędzy systemem większościowym i systemem obowiązującym obecnie.

W dalszej części dyskusji głos zabierali:

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Burmistrz Malborka Jan Wilk, Przewodniczący Rady Powiatu Kamienna Góra Zbigniew Bednarek, Przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki, Kazimierz Głowacki, Jerzy Stępień, Antoni Kamiński, Michał Drozdek, Przewodniczący Rady Gminy w Sobkowie Karol Krzysztof, Przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowa Jerzy Bała. Wszyscy mówcy widzieli konieczność zmiany ordynacji wyborczej do samorządów a większość deklarowała wolę współdziałania w dalszych pracach Grupy Inicjatywnej.


5. Uczestnicy Zjazdu jednogłośnie przyjęli stanowisko wyrażone w Memorandum o zainicjowaniu Akcji Samorządowej „Pierwszy z okręgu”. Po zakończeniu części oficjalnej Zjazdu, Biuro Organizacyjne przyjmowało zgłoszenia chętnych do pracy w Grupie Inicjatywnej Akcji.


6. Członkowie Grupy Inicjatywnej postanowili utrzymać jej formułę jako otwartą na wszystkich chętnych do współdziałania w zakresie dalszego inicjowania prac zmierzających do przygotowania projektu Inicjatywy Ustawodawczej. Do bieżącego koordynowania prac Grupy Inicjatywnej upoważniono Jana Jagielskiego z Kielc i Andrzeja Madeja z Krakowa. Grupa Inicjatywna rekomenduje zwolennikom zmiany ustawy samorządowej następujące działania w najbliższym okresie:

 zbieranie opinii parlamentarzystów, co do potrzeby zmiany ordynacji wyborczej do samorządów na większościową z JOW, przekazywanie tych opinii na WWW.ordynacja.pl w celu ich upublicznienia i w miarę możliwości publikowanie tych opinii lokalnie. Wzór ankiety służący do zbierania opinii znajduje się na stronie WWW.ordynacja.pl ,

 organizowanie spotkań lokalnych i regionalnych na których przedstawiane będą problemy dotyczące zmiany ordynacji wyborczej do samorządów,

 organizowanie lokalnych i regionalnych Komitetów Inicjatywy Ustawodawczej, których zadaniem będzie popularyzowanie wiedzy na temat systemów wyborczych, konsultowanie projektu nowej Ustawy i przygotowanie akcji zbierania podpisów.


Relacje opracował: Jan Jagielski

Komentarze (Brak. Twój może być pierwszy!)Skomentuj